Łatwiejsza podróż pociągiem dzięki aplikacji?
Według Rail Delivery Group, stworzona aplikacja ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym rezerwacji biletów i zgłaszania potrzeb dotyczących pomocy podczas podróży koleją. Niepełnosprawni muszą obecnie wcześniej skontaktować się telefonicznie lub przez internet, aby pracownicy kolei wiedzieli, że będzie potrzebna dla kogoś pomoc. W przypadku opóźnień i odwołania połączenia, ten system informacji sprawia problemy, ponieważ listy rezerwacyjne są ją wydrukowane, a ich zmiana przysparza wielu kłopotów. Aplikacja jest w fazie testów, ale już zdobywa uznanie za sam pomysł. Jej zwolenniczką jest paraolimpijka Anne Wafula-Strike, która wypowiada się o niej bardzo pozytywnie: „Aplikacja pomocy pasażerom umożliwi osobom niepełnosprawnym podróżowanie bez strachu. Chociaż pomoc pasażerom zwykle działa, miałam okropne doświadczenia, kiedy zawiodła, więc wspaniale jest widzieć, jak branża kolejowa rozwiązuje ten problem i planuje zmienić oraz ulepszyć system z korzyścią dla osób niepełnosprawnych”.

Rozwój aplikacji nastąpił po fali incydentów w ostatnich miesiącach, w których użytkownicy wózków inwalidzkich nie otrzymywali potrzebnej im pomocy. Niepełnosprawna komiczka Tanyalee Davis pojawiła się na pierwszych stronach gazet, gdy zmuszona została do usunięcia swojego mobilnego wózka inwalidzkiego z miejsca przeznaczonego dla niepełnosprawnych w pociągu. W takich sytuacjach łzy same cisną się do oczu. Dopiero interwencja konduktora pozwoliła, aby sytuacja się wyjaśniła i wszystko wróciło do normy.

W londyńskim Euston niepełnosprawna lekarka Hannah Barham-Brown pozostała w pociągu na miejscu dla wózków inwalidzkich, kiedy nie przybył nikt z personelu, kto pomógłby jej wyjechać. To pomimo zgłoszenia potrzeby pomocy w czasie rezerwacji. Jak się okazuje był to jeden z wielu podobnych incydentów, których doświadczyła. Takie przykre sytuacje sprawiają, że kobieta czuje się „bezwartościowa”.

Dyrektor regionalny Rail Delivery Group, Robert Nisbet, powiedział: „Wiemy, że musimy zrobić więcej, aby poprawić dostępność kolei. Chcemy, aby każdy, kto poprosi o pomoc, ją otrzymał, dlatego inwestujemy w tę pionierską technologię, która ma na uwadze potrzeby naszych klientów. Kilka dotknięć aplikacji da niepełnosprawnym większą kontrolę, pomoże naszym pracownikom lepiej wykonywać swoją pracę i wywiązać się z naszego długoterminowego planu, aby umożliwić większej liczbie osób skorzystanie z podróży pociągiem”.

Zastosowanie technologii ułatwiającej podróż poprzez poprawę niezawodności i szybkości pomocy pasażerom jest znaczącym krokiem w rozwój. Jednak, aby pasażerowie zobaczyli korzyści płynące z tej zmiany, będzie potrzebna odpowiednia liczba specjalnie przeszkolonego personelu, który będzie w stanie udzielić pomocy, żeby zapobiec ewentualnym niedogodnościom. Liczymy, że ta aplikacja wejdzie w życie jak najszybciej i poprawi komfort podróżowania niepełnosprawnym. A co na to nasze PKP?

2020-04-25 | Źródło: standard.co.uk