Sport dla niepełnosprawnych
 
Sport. Jedni mówią, że to sposób na życie, inni, że to forma wypoczynku i rodzaj rekreacji. Jedno jest pewne. Sport pobudza nasz organizm i daje motywację do działania. Zalewające organizm endorfiny sprawiają, że chcemy więcej i częściej się ruszać. Coraz wyżej stawiamy sobie poprzeczkę i stajemy się bardziej aktywni. Wielu niepełnosprawnym osobom wydaje się, że w związku z ich fizycznymi ograniczeniami sport nie jest już dla nich. Nic bardziej mylnego. Nikt oczywiście nie mówi, że jest to proste i łatwe, ale z całą pewnością możliwe do zrealizowania. Silna wola, chęć rozwoju i mocne postanowienia są do tego bardzo potrzebne. Nic nie stanie się samo, ale przy odrobinie wysiłku i samozaparcia możecie znów cieszyć się sportem i możliwościami jakie Wam on daje. Dziś chcemy się skupić na przedstawieniu sportowych opcji dla osób z niepełnosprawnościami, jakie istnieją w naszym kraju. Na wstępie należałoby wymienić wszystkie organizacje zajmujące się tym tematem w Polsce:

- Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "START",

- Polski Komitet Paraolimpijski,

- KROS - organizacja, która zajmuje się osobami niedowidzącymi oraz z dysfunkcjami narządu ruchu w kolarstwie,

- Polski Związek Tenisa ziemnego na wózkach,

- Sprawni razem - zajmuje się sportem osób z lekkim upośledzeniem,

- Olimpiady Specjalne,

- Polska Liga Rugby na Wózkach.

Nie wiecie jak się do tego zabrać? Czasem wybranie odpowiedniej dyscypliny jest trudne, zachęcamy do uczestnictwa w kilku treningach (popatrzcie, zastanówcie się), spróbujcie czy Wasze niepełnosprawności pozwalają na wykonywanie czynności związanych z wybranym przez Was sportem, warto też porozmawiać z trenerem. Dajcie sobie czas i pod żadnym pozorem nie zrażajcie się od razu. Warto poczekać i znaleźć coś, co będzie Was w stanie uszczęśliwić. Później będzie już tylko lepiej, przyjemniej i łatwiej. Istnieje wiele opcji, o których chcemy powiedzieć. Wiadomo, że jedni lubią sporty drużynowe, inni wolą trenować solo. Na szczęście jest spory wybór.

Fani gry w zespole z pewnością mogą zastanowić się nad dołączeniem do drużyn: rugby na wózkach, piłki siatkowej na siedząco, koszykówki na wózkach, czy amp futbolowej. W sportach indywidualnych również istnieje duże pole do popisu (zaznaczamy, że to nie wszystkie możliwe dyscypliny), możecie zająć się między innymi: szermierką, tenisem ziemnym czy stołowym, kolarstwem, podnoszeniem ciężarów, łucznictwem, wioślarstwem, strzelectwem, judo, albo para-badmintonem. Zachęcamy do przyjrzenia się temu tematowi, sport może okazać się doskonałą zabawą i odskocznią od szarej rzeczywistości. Dajcie nam znać, jeżeli planujecie rozpocząć przygodę z wybraną przez siebie dyscypliną! A może są wśród nas tacy, którzy już dawno zdecydowali się na podjęcie tego kroku? Trzymamy za Was kciuki i pozdrawiamy!

2019-04-04 | Źródło: olimpiadyspecjalne.pl