Nowe dodatki dla osób z niepełnosprawnościami od Ikea Izrael
 
Ikea Izrael przy wykorzystaniu technologii 3D usprawnia życie osób z niepełnosprawnościami. W porozumieniu z dwoma izraelskimi organizacjami non-profit (Milbat i Access Israel) izraelska Ikea wypuszcza na rynek nową linię gadżetów ułatwiających korzystanie z przedmiotów dotychczasowo produkowanych przez firmę. Pomysł wydaje się banalny i oczywisty, ale jak do tej pory nikt wcześniej na niego nie wpadł. Seria drukowanych w 3D dodatków do mebli oraz akcesoriów codziennego użytku może całkowicie zrewolucjonizować rynek. Jedną z najmocniejszych stron tego projektu jest fakt, że osoby z niepełnosprawnościami nie muszą kupować "specjalnych" mebli w "specjalnym" sklepie, a jedynie dokupić dodatek (z resztą mogą go osobiście spersonalizować i zaprojektować), który zostanie dla nich wydrukowany.

Proste rozwiązania jak lustrzane wkłady w regałach, które umożliwiają zobaczenie co znajduje się na górnych półkach czy też specjalne uchwyty do otwierania szafek, które pomagają zamykać/otwierać/zasuwać szafki, szuflady, czy kotary, to tylko niektóre przykłady znajdujące się w nowej ofercie. Pomysłodawcą jest izraelski pracownik agencji reklamowej Eldar Yusupov, cierpiący na porażenie mózgowe. Na podstawie własnych, codziennych doświadczeń doszedł do wniosku, że zasadniczo niewiele potrzeba, aby zmienić życie osób z podobnymi problemami jak jego. Zespół Ikei dokonał przeglądu dotychczasowej oferty i wskazał ponad 130 mebli oraz artykułów gospodarstwa domowego, które już są przeznaczone dla osób o różnych potrzebach, Milbat natomiast opracował 13 dodatków (takich jak zatrzaski na łóżka, półki oraz zasłony prysznicowe), których projekty są dostęne na stronie internetowej i można je pobrać za darmo.

Ikea poprzez ten projekt pragnie uświadomić także inne firmy produkujące meble, że już na poziomie projektowania powinny pamiętać o osobach z niepełnosprawnościami i ich potrzebach. Gratulujemy pomysłu i czekamy na kolejną serię dodatków od Ikea!

2019-03-27 | Źródło: independent.com