Narty wodne jako sport dla niepełnosprawnych
Narty wodne to sport szybkości, równowagi i precyzji. Tylko garstka sportowców na całym świecie ma szansę rywalizować na profesjonalnym poziomie. Dla innych jest to ekscytujące hobby. Wydaje się więc, że narty wodne jako sport dla osób niepełnosprawnych jest niesamowicie trudny i skomplikowany, jednak i ten stereotyp został przełamany. W końcu dla chcącego nic trudnego. Bowiem grupa ludzi w Saskatchewan udowadnia, że ten sport nie jest tylko dla osób sprawnych fizycznie. Wraz z przekroczeniem linii nadbrzeża także niepełnosprawni mogą czuć się wolni. Bohaterem opowieści jest Blake Lamontagne - to niepełnosprawny narciarz wodny rywalizujący w Kanadzie na arenie światowej. Częste podróże po świecie pozwoliły mężczyźnie zobaczyć wiele pięknych miejsc oraz poznać wielu wspaniałych ludzi. Blake w 2007 r. uczestniczył w wypadku samochodowym, w wyniku którego usiadł na wózku inwalidzkimi i ciężko mu było odzyskać choć w jakimś stopniu radość życia.

Sytuacja zmieniła się, kiedy przyjaciel zachęcił go do spróbowania jazdy na nartach wodnych. Poczuł się na nich niezwykle wolny, a niepełnosprawność na wodzie nie stanowiła aż tak dużej przeszkody, którą czuł od czasu wypadku. Obecnie Lamontagne jest jedną z kilku osób w Saskatchewan, które próbują rozwinąć program adaptacyjnych nart wodnych w Kanadzie, zapewniający osobom niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo możliwość treningu oraz rywalizacji. Jako członek National Adaptive Water Ski Team, trenuje w celu reprezentowania Kanady na Mistrzostwach Świata w narciarstwie wodnym niepełnosprawnych.

Turnieje oferują slalom, triki i skoki dla osób z dysfunkcją wzroku, paraplegików i quadriplegików, osób po amputacji nóg i amputacji ramion. Istnieje kategoria siedząca lub na wózku inwalidzkim, a także dla osób niedowidzących lub niepełnosprawnych umysłowo. Trener Dave Wassill twierdzi, że nauka tego sportu to duże wyzwanie, lecz warte tej ciężkiej pracy. Sportowcy używają specjalistycznego sprzętu, otrzymują szkolenie i wskazówki od ekspertów. Dlatego potrzebne są spore pieniądze. Zespół zbiera fundusze, aby pomóc w pokryciu kosztów podróży i innych wydatków podczas zawodów.

2020-04-20 | Źródło: globalnews.ca