Imponujący wyczyn polskich sportowców w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
 
Rekordową ilość - 64 medali w tym, aż 30 złotych przywieźli w piątek do kraju sportowcy z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Tegoroczne Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych zgromadziły aż 7,5 tysiąca uczestników, ponad 2,5 tysiąca trenerów, 6 tysięcy członków rodzin i około 20 tysięcy wolontariuszy ze 190 krajów. To, jak do tej pory najawiększa tego typu impreza sportowa zorganizowana na Bliskim Wschodzie. Wydarzenie oglądane było przez miliony telewidzów na całym świecie, a samą ceremonię otwarcia na żywo zobaczyło 80 tysięcy widzów. Stadion został wypełniony po brzegi, a na scenie wystąpiły gwiazdy takie jak Avril Lavigne, wokalista OneRepublic Ryan Tedder oraz Luis Fonsi (autor kultowego hitu Despacito).

Nasi reprezentancji rywalizowali w Abu Dhabi aż w 17 dyscyplinach sportowych: piłce nożnej, koszykówce, pływaniu, lekkiej atletyce, badmintonie, bowlingu, kolarstwie, tenisie stołowym, trójboju siłowym, tenisie, judo, golfie, wrotkarstwie, kajakarstwie, gimnastyce, jeździe konnej i gimnastyce. Niesamowite, że we wszystkich z wymienionych tutaj dyscyplin udało im się stanąć na podium, w niektórych przypadkach wielokrotnie. Warto wspomnieć, że Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął swoją działalność, już na początku lat osiemdziesiątych.

„Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z dumą wracają do kraju. Z Igrzysk w Abu Dhabi wracają do swoich miejscowości, gdzie będą żywymi przykładami tego, że wola i determinacja pozwala przezwyciężać wszelkie trudności, osiągać sukcesy i sięgać po marzenia. Nasi sportowcy, zmagają się ze wszystkimi emocjami towarzyszącymi rywalizacji sportowej – znają radość zwycięstwa, ale także gorycz porażki. Tak jak każdy, czasem zmagają się ze zmęczeniem, czy bólem. Ich medale są wspaniałą pamiątką i symbolem tego, że każdego dnia na treningach i zawodach tysiące zawodników Olimpiad Specjalnych w całej Polsce przełamuje bariery, by osiągnąć sukces. Udowadniają sobie i wszystkim dookoła, że są ważną częścią naszego społeczeństwa” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Igrzyska były nie tylko widowiskiem pełnym sportowych emocji, ale przede wszystkim pewnym przesłaniem dla społeczeństwa. Sportowcy z niepełnosprawnościami intelektualnymi udowodnili całemu światu, że ich detreminacja, talent i wola walki jest niesłychanie potrzebna i zasługuje na uznanie oraz pełen szacunek. Gratulujemy naszym sportowcom i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych Igrzysk, które za dwa lata odbędą się w Szwecji!

2019-03-24 | Źródło: olimpiadyspecjalne.pl